ru

Мобільна розчинно-заправна станція РЗС-16 Завод Кобзаренко


Мобільна розчинно-заправна станція засобів захисту рослин і рідких добрив РЗС-16

В інтенсивному господарстві досягти оптимальних результатів неможливо без застосування пестицидів, що забезпечують захист посівів від бур'янів, хвороб, шкідників, а також мінеральних добрив, які формують величину врожаю. Їх ефективне застосування залежить від:

- Погодних умов (температури повітря, вологості ґрунту, опадів);
- Оптимальних строків обробки;
- Правильно підібраного препарату за діючою речовиною.

Одним із головних чинників ефективної дії пестициду на організм шкідників є ретельно приготований фізичний розчин із дотриманням норм і процесу повного розчинення препарату у воді. Адже неправильно приготований фізичний розчин, без дотримання пропорцій розчинення діючої речовини з водою та їх повне розчинення зводить нанівець дотримання перших трьох пунктів.

Завод Кобзаренка допоміг у цьому хліборобам, розробивши розчинно-заправну станціюРЗС-16 для оптимального приготування і транспортування ЗЗР та мінеральних добрив.

Цистерна об'ємом 16 м3, діаметром 1900 мм, розділена двома глухими перегородками на три частини: дві секції для робочої рідини (об'ємом 7,5 м3 кожна); одна секція для чистої води (об'ємом 1,2 м3), що використовуватиметься потім для обмивання першої та другої робочої секції бочки. ТЕХНІЧНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ РЗС-16(3)

Цистерна циліндричної форми, виготовлена з нержавіючої сталі, товщина стінки 4 мм. Рама посилена, виготовлена з чорного металу, пофарбована двокомпонентною полімерною фарбою. Підвіска ресорна ADR (Італія), осі 130х2150 мм суцільні, обидві осі з гальмами. Вантажопідйомність 20 т. Колеса 560/60 R 22,5 (допустиме навантаження 6300 кг при 30 км/год).

Для зручності експлуатації бочка оснащена драбиною з майданчиком і регулюванням нахилу цистерни. Причіпне кільце Scharmuller (Австрія) підбирається індивідуально, залежно від трактора. Так само індивідуально підбирається і гальмівна система одноконтурна, двоконтурна або гідравлічна.

Система приготування розчину складається з:

- Хімічного змішувача (100 л);
- Лічильника для підрахунку закачаної і скачаної кількості рідини;
- Відцентрової помпи з гідроприводом або мотопомпи Honda, що забезпечує заправку цистерни та обприскувача;
- Двох ролерних насосів (один на кожну робочу секцію), які забезпечують підготовку робочого розчину, агітацію і промивку ємності;
- Забірного крана для закачування і скачування води.

Для омивання використано два інжекторні омивачі на кожен робочий резервуар окремо. Для агітації застосовано 4 антипінні гідравлічні змішувачі.

Мобільна розчинно-заправна станція засобів захисту рослин і рідких добрив РЗС-16 дає змогу робить агітацію (перемішування робочого розчину незалежно в обох ємностях), обмивання робочих резервуарів чистою водою. Хімічний змішувач використовується для забору розчину з переносних ємностей та їхнього промивання, а також приготування попереднього маточного розчину.

РЗС-16(2)

РЗС-16(3)

Кількість секцій, шт.

2

3

Товщина металу, мм

4

4

Застосування

готовий розчин

готовий розчин

Обсяг,м3

1+15

1+7,5+7,5

Діаметр, мм

1 900

1 900

Кількість осей

2

2

Розмір коліс

560/60 R 22,5

560/60 R 22,5

Приготування розчину - ОСНОВА ЕФЕКТИВНОЇ ДІЇ ПРЕПАРАТУ

1. Заливаємо воду з водойми або іншого джерела через мотопомпу Honda або гідравлічну помпу з приводом від гідросистеми трактора. Для кращого розчинення препаратів у воді рекомендується залишити бочку з водою на деякий час на сонці, щоб вода нагрілася. У теплій воді препарат розчиняється краще.

2. Регулюємо закачування води лічильником для дозування. Використовується як при заправці так і при викачці. Під час заправки можемо закачати необхідну кількість води в літрах, що дає можливість приготувати ідеально необхідний препарат з точним дотриманням рекомендованих пропорцій. При скачуванні регулюємо кількість приготованого препарату, заправляємо в обприскувач.

3 Вимірюємо кислотність води рН та її жорсткість (кількість солей) за допомогою приладу EZODO. Вода є основою для розведення будь-якого пестициду. Але вода поганої якості може знизити ефективність обробок пестицидами, агрохімікатами та пошкодити обладнання. Незадовільні результати пестицидних обробок і листових підживлень можуть бути безпосередньо пов'язані з поганою якістю води. Для приготування робочих розчинів краще використовувати дистильовану воду, але в умовах господарства необхідну її кількість отримати важко (наприклад, на 1 га зернових на один обробіток потрібно 100-400 л).

Тож доводиться користуватися водою, яка є поруч із річки, озера чи ставка. Але якість її помітно варіює і може бути досить жорсткою та з різною кислотністю. Навіть вода з однієї водойми протягом року має різну жорсткість і рН тому, що залежить від кількості природних опадів. Навесні або в дощове літо жорсткість менша тому, що вода, яка випадає у вигляді дощу, практично дистильована і вона розріджує жорстку воду у водоймі. І навпаки за спекотного, сухого літа жорсткість у такій водоймі підвищується тому, що вода з неї випаровується, залишаючи великі концентрації солей. У зв'язку з цим для ефективного застосування пестицидів необхідно точно знати жорсткість і рН. У цьому може допомогти прилад EZODO, який за хвилину визначає її жорсткість і рН.

4. Підвищуємо якість води - додаємо ад'юванти та суфрактанти.

У деяких господарствах виникає проблема: пестицид не спрацював, як потрібно. У чому причина? У більшості випадків винна вода, оскільки багато пестицидів чутливі до лужного гідролізу. Простіше кажучи, розпадаються за рН води понад 7. Існує кілька параметрів води, які впливають на її хімічну природу:

Бруд. У брудній воді містяться дрібні частинки мулу або глини. Ці ґрунтові частинки можуть поглинатися або зв'язувати активні інгредієнти хімічних речовин і знижувати їхню ефективність. Це особливо стосується гліфосату, диквату.

Для порівняння - вода вважається брудною, якщо на дні звичайного господарського відра (10-12 л) погано роздивляється монета номіналом у 5 або 50 копійок.

Жорсткість води. Вода вважається жорсткою за високого відсоткового вмісту солей кальцію і магнію. У жорсткій воді погано розчиняється мило. Жорстка вода може викликати випадання в осад деяких хімічних елементів (фосфор). Як правило, чутливі хімікати часто містять добавки, які допомагають подолати цю проблему. Відомо, що такі гербіциди, як гліфосат, 2,4 Д, 2М-4Х, клопіралід, піддаються впливу жорсткої води (>400ppm CaCO3). Жорстка вода також може вплинути на баланс системи поверхнево-активних речовин і, отже, на такі властивості, як зволоження, емульгування та дисперсія. Дуже жорстка вода може знизити ефективність, що використовується для очищення брудної води.

рН рівень води. Більшість із природних вод мають рН показник між 6,5 і 8. У високо лужних водах (рН>8) багато хімікатів проходять процес лужного гідролізу. Цей процес спричиняє розпад активних інгредієнтів, які можуть знизити ефективність пестицидів. Це одна з причин, через яку не слід залишати робочі суміші для обприскування навіть на одну ніч. Особливо чутливі до лужного середовища гліфосат і клопіралід.

Дуже солона вода може спричинити труднощі під час розчинення кристалічних агрохімікатів і засмічення обладнання, а також є більш стійкою до змін рН.

Органічні речовини: вода містить багато органічних речовин, таких як рослинні рештки, водорості та найпростіші організми, які блокують форсунки та фільтри. Водорості також можуть вступати в реакцію з деякими хімічними речовинами, знижуючи їхню ефективність.

Додавання правильно підібраних ад'ювантів і суфрактанту нейтралізують кислотність і жорсткість води, підвищуючи тим самим ефективність препарату. На світовому ринку сільськогосподарських ад'ювантів лідирують такі компанії, як AkzoNobel NV (Нідерланди), Clariant International Ltd. (Швейцарія), Solvay SA (Бельгія), Dow Corning (США), Croda Chemicals (Індія), Tanatex Chemicals BV (Європа) та Helena Chemical Company (США). Окрім балансування води за рН і жорсткістю ад'юванти та суфрактанти: збільшують прилипання та адгезію пестицидів і деяких підживлень; посилюють дію препаратів у суху спекотну погоду; знижують норми внесення; підвищують стійкість до змивання опадами; знижують піноутворення бакових сумішей тощо.

5. Дотримуємося правильності змішування ЗЗР та інших препаратів між собою.Виробник кожного препарату засобів захисту рослин, ПАР або водорозчинних добрив завжди в інструкції пишуть сумісність цих препаратів з іншими. Крім цього, суворо необхідно дотримуватися правильного послідовного змішування препаратів між собою. Недотримання черговості може знизити ефективність дії препарату або навіть звести нанівець всю обробку. Під час приготування бакових сумішей краще кожен компонент розчиняти окремо в невеликій кількості води, а потім у необхідній послідовності з'єднувати розчини за безперервного перемішування суміші.

Рекомендується така послідовність додавання засобів захисту рослин у бак (через маточний розчин, а не концентрат) залежно від їхньої препаративної форми. Спочатку в баку розчиняють водорозчинні пакети (ВРП). Починають саме з них, оскільки полімер, з якого вони зроблені, має розчинитися у воді, щоб зміг розчинитися і вміст пакетів. У звичайних умовах це займає близько двох хвилин у воді з температурою навколишнього середовища. Потім додають водорозчинні гранули (ВРГ), далі послідовно зволожувальні порошки (ЗП), вододиспергувальні гранули (ВДГ), концентрати суспензій (КС), концентрати емульсій (КЕ), водорозчинні концентрати (ВРК або ВК), водні розчини (ВР). А вже після повного розчинення поверхнево-активних і диспергувальних речовин можна додавати добрива.

6. У присутності агронома на території току повільно змішуємо ЗЗР. Використання мобільної розчинно-заправної станції дає змогу приготувати фізичний або маточний розчин під пильним оком фахівця, значно зменшує ризики неправильного приготування розчину та попереджає крадіжки - адже красти ЗЗР "відрами" надто не зручно й дуже помітно, бо це не компактна фляга чи пакетик, а ціла ємність.

7. Промиваємо каністри ЗЗР для їхнього максимального використання та запобігання забрудненню довкілля. Під час заливання пестицидів з каністри ми маємо можливість завдяки універсальному змішувачу зробити промивання каністри через форсунку з водою, якою оснащений змішувач, і тим самим використати 100% препарату, а також запобігти забрудненню довкілля під час утилізації каністр із залишками пестицидів. Утилізація відбувається вже чистих каністр.

8. Обираємо необхідне заправлення бака. Бак для змішування дає змогу автоматично закачати препарат із бочки завдяки шлангу ПВХ або заправити його зверху. він має чотири робочих положення:

- Заповнення водою з бочки;
- Змішування;
- Викачування;
- Обмивання каністр.

9. Утилізуємо порожню тару. Після закінчення заправки порожню тару складають у ящики і відправляють на утилізацію.

10. Після закінчення роботи мобільно-розчинну станцію промиваємо водою. Ємність оснащена автономним душем, з вмонтованими всередині відсіку форсунками. Форсунка, що обертається, за високого тиску та обмеженого простору відмінно вимиває резервуар.

Для кращого промивання можна додавати промивні рідини для гарного змивання масляних пестицидів. Вода в душову систему подається з окремого чистого відсіку об'ємом 1м3, яким оснащена кожна мобільно-розчинна станція.

За потреби ця мобільно-розчинна станція захисту рослин і рідких добрив може бути розділена на 3 або 4 глухі секції. Станція дає змогу приготувати і транспортувати одночасно два і більше різних розчинів. Кожна секція оснащена власною помпою та душем-омивачем, що унеможливлює їхнє змішування чи навіть взаємний контакт. Ця конструкція бочки зручна для тих, хто планує обробляти дві та більше культури різними препаратами або одну культуру різними препаратами, які заборонено змішувати між собою.

ПЕРЕВАГИ ВИКОРИСТАННЯ МОБІЛЬНОЇ РОЗЧИННО-ЗАПРАВНОЇ СТАНЦІЇ РЗС-16:

1. Зменшення впливу людського фактору а) заправка на складі ЗЗР (раз на день) унеможливлює крадіжку;

б) у разі залучення (як правило) для допоміжних робіт під час внесення ЗЗР малокваліфікованих працівників унеможливлює помилку в нормі препарату, оскільки розчин готується 1 раз на день під наглядом фахівця;

2. Збільшення площі обробленої за зміну до 70%. За 6-годинної зміни обприскувач робить три заправки (1 година робота, 1 година заправка). При 5-хвилинному заправленні оброблена площа збільшується на 70%.

3 Економічний ефект : розмішування робочого розчину 60 хвилин дає 100% використання діючої речовини. За рахунок цього до 30% відпадає необхідність у повторному обприскуванні, що тягне за собою логістику і додаткові витрати робочого часу.

4) Екологічний ефект : Порожня тара з-під ЗЗР не розливається по лісосмугах і при її транспортуванні не обливаються кузови автомобіля.

5. Дозвільний ефект - відсутність необхідності отриманих дозвільних документів санстанції, екологічної служби та проектантів, як для стаціонарних розчинних вузлів.

6. Зручність використання : можливість приготування складних розчинів із додаванням ад'ювантів і повним контролем за рН середовища та вмістом солей.

7. Практичність : під час доливання в напівпорожні обприскувачі немає потреби в перерахунку % ЗЗР, що унеможливлює помилку.

8. Економія на логістиці. Правильний вибір форсунок, ад'ювантів, хороша підготовка розчину дає зменшити використання до 100 л/га.